Paisupaagi valiku nüansid.
Kaasaegsetes suletud tüüpi küttesüsteemides, kus soojusallikaks on katel, jahutusvedelik võib olla:
- antifriis;
- vesi.
Mis võib soojendamisel jõuda temperatuurinäitajateni vahemikus + 20 ° С kuni + 90 ° С. Kuid sellistel temperatuuridel võib vesijahutusvedeliku maht suureneda 4% ja antifriisi 6% võrra.
Seetõttu tekib küsimus: “Kuhu paigutada lisatud maht suletud küttesüsteemi?” Selle probleemi lahendamiseks on paisupaak.
Paisupaagi funktsioonid
Kui kütesüsteemis puudub paisupaak, siis õige rõhu saavutamine on võimatu. Selle järsud langused panevad kaitseklapi tööle ja nutikas elektroonika annab märku rõhu puudumisest, andes vastava vea.
Seetõttu on küttesüsteemi varustamine paisupaagiga objektiivne vajadus. Paisupaagi ülesanne on kompenseerida temperatuuri suurenemisest tingitud jahutusvedelike paisumist.
Suletud tüüpi hermeetilise paagi seade näeb ette membraanivaheseina olemasolu, mis eraldab jahutusvedelikku (vesi / antifriis) õhupadjast, mis omab teatud survet.
Vedeliku soojenemise ajal tõuseb rõhk süsteemis, surudes paisutatud jahutusvedeliku paaki. Võimalus viia vedeliku “ülejääk” selisel viisil paisupaaki ei mõjuta õigeid rõhunäiteid küttesüsteemis. Kindlasti rõhk suureneb, kuid mitte oluliselt (ilma et see põhjustaks kaitseklappi avamist).
Paisupaagi eelised ja valik, võttes arvesse selle ekspluateerimist
Suletud membraaniga paisupaakidel on mitmeid vaieldamatuid eeliseid:
- Neid saab paigutada süsteemi ükskõik kuhu.
- Need on hermeetiliselt suletud, mis võimaldab kasutada antifriisi jahutusvedelikuna.
- Hermeetilisus minimeerib korrosiooni ja õhutaskute tekkimise võimaluse.
- Sobib igale veetüübile.
- Lihtne paigaldadus.
Paisupaagi valimisel peamine asi on selle optimaalse mahu õige määramine.
Selleks peaksite töötama vajalikude näitajatega.
Üks neist on küttesüsteemi maht. See indikaator hõlmab kogu jahutusvedeliku mahtu radiaatorites, katlas, torustikus, põrandaküttes (kui on). Täpse arvutuse objektiivse keerukuse tõttu soovitavad spetsialistid katla maksimaalse võimsuse korrutada 15-ga.
Kui arvutatud soojuskadu on 40 kW, siis korrutades 15-ga saame küttesüsteemi mahuks 600 liitrit.
Järgmisena arvutame + 90 ° -ni kuumutatud lisamahu:
- vesi (4% 600 l-st) = 24 l;
- antifriis (6% 600 l-st) = 36 l.
Tundub, et sellest mahust peaks paisupaagi valimiseks piisama. Kuid eksperdid soovitavad tungivalt valida mahutavused 10%, 15% või isegi 20% süsteemi põhimahust. Miks nii – proovime sellest aru saada.
Määratleme paisupaagi rõhku ja kasutegurit
Paisupaagi korrektsel töötamisel ei hõiva jahutusvedelik täielikult selle mahust, jättes ruumi survet tekitavale õhkpadjale.
On vaja kindlaks määrata paisupaagi asukoht süsteemi ülemise taseme suhtes. Kui eeldame, et see kaugus on 10 m (kolmekorruseline suvila), siis staatilise rõhu väärtus = 1bar.
Seetõttu on vaja tühjendatud paisupaaki pumbata järgmine õhurõhk:
Külma küttesüsteemi minimaalse rõhu üldine arvutus võrdub paagi minimaalse laadimisrõhu (1,2 bar) + 0,3 baari reserviga (võttes arvesse süsteemi võimalikku rõhulangust pärast õhustamist käivitamisel).
Kokku – 1,5 baari.
Kui küttesüsteem soojeneb, ei ületa selle töörõhk 2,5 baari, kuna enamiku katelde puhul põhjustab 3-baarine rõhk kaitseklapi käivitamist.
Seetõttu jääb töörõhk vahemikku 1,5 kuni 2,5 baari.
Tõhusustegur on jahutusvedelikuga täidetud paagi osa. Selle koefitsiendi saab hõlpsasti arvutada järgmise valemi abil:
Asendades saadaolevad numbrid, saame:
600 x 0,06 / 0,29 = 124,13 l = 20% kogu jahutusvedeliku mahust süsteemis.
Tulemused: selle artikli kokkuvõtteks võime järeldada, et paisupaagi olemasolu suletud küttesüsteemis ei ole lihtsalt ettevaatusabinõu, vaid oluline vajadus rõhu normaliseerimiseks küttesüsteemis.